Spojena s pevninou

Čtvrtým největším ostrovem v Jónském moři je Lefkada. Ležím asi 100 kilometrů jižně od turisticky velmi populárního ostrova Korfu a mezi Jónskými ostrovy má jedno unikum. Lefkada je totiž ostrovem, na nějž se můžete z řecké pevniny dostat suchou nohou. Dva silniční mosty totiž spojují Lefkadu s řeckou pevninou. Tato skutečnost je důvodem, proč dovolená na Lefkadě začíná pro většinu turistů na letišti ve městě Preveza na řecké pevnině. A až teprve po přistání pak následuje transfer na samotný ostrov Lefkada.

Turisté, kteří se svou dovolenou rozhodli strávit na ostrově Lefkada, určitě potěší skutečnost, že si ostrov až do současnosti zachoval svůj přirozený ráz. A to i přesto, že jde o oblíbenou turistickou destinaci. Dovolená vát tady tak určitě nebude připomínat pobyt v nějaké továrně na masivní cestovní ruch.

Spousta míst ke koupání

Lefkada láká na dovolenou hlavně svým průzračně čistým mořem a překrásnými plážemi. Povrch pláží na Lefkadě je tvořen nejčastěji jemným bílým pískem. Konec konců podle něho také dostal ostrov svůj název. Podobně jako další Jónské ostrovy, ani Lefkada netrpí nedostatkem vláhy. Proto je ostrovní příroda sytě zelená a působí svěžím dojmem.

Lefkada je poměrně hornatým ostrovem. Hory ve vnitrozemí směrem k moři postupně klesají a svažují se do úrodných nížin. V poměrně širokém pásu podél pobřeží pak roste bujná vegetace. Lefkada nezapře, že leží v subtropickém pásu. Dobře se tady daří typickým řeckým rostlinám, mezi něž patří olivovníky, borovice a pinie, platany a cypřiše. Na svazích místních hor se taktéž dobře daří vinné révě.

Ostrov Lefkada charakterizují jedny z nejhezčích pláží nejen v Řecku, ale dokonce v celosvětovém měřítku. To je důvodem, proč je dovolená na Lefkadě stále oblíbenější a tento ostrov navštěvuje rok od roku více a více turistů. Nutno podotknout, že ostrov zájem turistům zatím bez problémů zvládá. Ani uprostřed nejvyšší turistické sezóny nejsou zdejší prázdninová střediska nijak zásadně přeplněná.

Písek i oblázky

Celková délka pláží na Lefkadě se blížím 120 kilometrům. Na to, že Lefkada má rozlohu asi 360 kilometrů čtverečních, jde o vysoké číslo. Společným znakem míst, kde tráví dovolenou na Lefkadě většina turistů, je jemný bílý písek nebo světlé oblázky, průzračně čistá voda v moři a slunce vysoko na bezmračné obloze. Přesně takhle má v myslích mnoha turistů, kteří na ostrov cestují, vypadat ideální dovolená u moře.

Protože je Lefkada hornatým ostrovem a tento charakter se projevuje i na pobřeží, po obvodu ostrova se nachází několik pláží, které jsou z pevniny nepřístupné. Nebo pokud přístupné jsou, tak jen velice obtížně. Na takové pláže se pak nejlépe a nejbezpečněji dostanete lodí po mořské hladině.

Říká se, že Lefkada má jeden problém. Většina řeckých letovisek, a to ať již na ostrovech, nebo na pevnině, se obvykle může chlubit jednou specifickou pláží, jež je pro danou lokalitu typická. Tady se ale tento ostrov dostává trochu do potíží. Pláží, které stojí za to v souvislosti s Lefkadou zmínit, se na tu nachází hned několik.

Pláže

Nejvíce turistů tráví svou dovolenou na Lefkadě v její jihozápadní části. Následuje jih a sever. Nejméně turistů se pak vyskytuje podél jihovýchodní části ostrova. Okružní silnice, která prochází všemi významnými letovisky, tento region poněkud míjí. Pokud by vaše dovolená měla znamenat pobyt na místě, které sice není tak dobře turisticky vybavené, ale zase si užijete klidu a soukromí, pak určitě zamiřte k jihovýchodním břehům.

Nidri

Nejznámější prázdninové středisko na ostrově nese název Nidri a leží na východním pobřeží. Asi 4 kilometry daleko v moři, přímo proti letovisko Nidri, se nalézá malý ostrov Skorpios. Ten kdysi patřil řeckému miliardáři Aristotelu Onassisovi. I jemu genius loci tohoto řeckého ostrova učaroval stejně jako mnoha současným turistům.

Egremni

Pokud bychom i přes širokou nabídku skutečně kouzelných míst ke koupání měli na ostrově Lefkada vybrat jednu pláž, která by jej měla charakterizovat, pak by to byla pravděpodobně pláž Egremni. Ta je situována na jihovýchodním výběžku ostrova a na délku má úctyhodné 2 kilometry. Přístup na ní je poněkud komplikovaný. Cesta po svých vede po dlouhém schodišti, co bylo navíc poničeno zemětřesením. Zaručeně bezpečnou cestou je tedy plavba lodí.

Milos

Taktéž na východním pobřeží se nalézá pláž Milos. Příjemnou procházkou se k ní dá dojít z letoviska Agios Nikitas. Díky mohutným vápencovým skalám, které tuto jedinečnou pláž ohraničují, je pláž rafinovaně skrytá. I když se zde do vody vstupuje z písečného povrchu pláže, sklon do moře je poměrně prudký. Proto se tu bude pobyt na pláži líbit milovníkům plavání. Oblíbili si ji také příznivci naturismu a nudismu.

Porto Katsiki

Takřka na nejjižnějším výběžku ostrova se nachází půvabná pláž Porto Katsiki. Má na délku asi půl kilometru a vstup je na ní pouze na vlastní nebezpečí. Lemují ji totiž vysoké vápencové skály, jež je nutné překonat. Ovšem na tatáž skaliska je z mořské hladiny u pláže nádherný pohled. Právě z této pláže si mnoho návštěvníků ostrova Lefkada odváží překrásné fotografie.

Další aktivity

Když už je řeč o skalách, ty lemují prakticky celé pobřeží ostrova. Bílá barva, tak typická pro vápenec, je tady podél pobřeží téměř všudypřítomná. Skály jsou porostlé ibišky, eukalypty a piniemi a jejich sytě zelená barva nádherně kontrastuje s bílou barvou skal.

Kromě odpočinku na zdejších půvabných plážích a koupání v průzračně čistém moři se návštěvníci ostrova Lefkada pochopitelně věnují i dalším aktivitám. K těm nejčastěji provozovaným patří windsurfing. Dalo by se říci, že Lefkada je skutečným rájem windsurfingu. Na pláži Vassiliki si rádi dávají dostaveníčko nejlepší jezdci. Pláž je situována v jižní části ostrova v asi kilometr širokém zálivu.

Lefkada je taktéž atraktivní destinací pro potápěče. Důvodem však není bohatý podmořský život jako v případě známých potápěčských lokalit kupříkladu v Egyptě, ale zdejší skály. Tedy spíše jeskyně, které příroda v těchto skalách vytvořila. Podmořské jeskyně jak na samotné Lefkadě, tak ostrůvku Meganissi, jsou oblíbenými lokalitami pro jeskyňáře.

Výlety

Jak již bylo zmíněno dříve, největšími lákadly pro dovolenou na ostrově Lefkada jsou bezpochyby místní pláže. To ale není to jediné, co může ostrov svým návštěvníkům nabídnout. Na rozdíl od většiny obydlených řeckých ostrovů se Lefkada nemůže chlubit historickými památkami. Ne že by tu vůbec žádné nebyly, ovšem nevyskytují se zde v tak hojném množství jako na jiných ostrovech. Za návštěvu v každém případě stojí klášter Faneromenis, jenž je nejvýznamnější církevní památkou na Lefkadě.

Většinu zajímavosti, ke kterým stojí za to si udělat alespoň krátký výlet, tak měla na starosti příroda. K těm nejzajímavějším bezpochyby patří vodopády Dimosari. Ty jsou k nalezení v letovisku Nidri. V horkém létě určitě přijde vhod možnost chladit se v jejich studené vodě. Hezkou a nenáročnou procházkou se k nim dostanete přímo z Nidri po značené stezce.

Neboť je Lefkada značně hornatá, je celkem pochopitelné, že k atraktivním místům na ostrově patří též jeskyně. Není bez zajímavosti, že jeskyně Papanikolis patří k vůbec největším nejen na ostrově, ale v celém Řecku. Ta se sice nenachází přímo na Lefkadě, ale na blízkém Ostrůvku Meganissi. Jedná se o skutečně úctyhodné skalní útvar, vždyť klenba u vchodu do jeskyně má na výšku více než 30 metrů. Během druhé světové války, v čase řecko – italského konfliktu na jejím počátku, se v jeskyni dokonce ukrývala řecká ponorka Papanikolis, než byla nucena stáhnou se na Blízký východ. Po ní je jeskyně dnes pojmenována.

K dalším zajímavým místům ostrova Lefkada, která rozhodně stojí během dovolené za návštěvu, patří i mys Doukato. Jde o nejjižnější lokalitu na Lefkadě s majákem, odkud je působivý výhled. Mimochodem právě k tomuto místu se váže dávná legenda o konci života básnířky Sapfó kvůli nešťastné lásce.

Meganissi

Zajímavým místem pro celodenní výlet je ostrůvek Meganissi. Ten leží východním směrem od Lefkady. Od hlavního ostrova jej odděluje asi kilometr široký průliv. Meganissi spojuje s pravidelná lodní doprava. I na Meganissi samotném se dá strávit dovolená, neboť ubytování tu nabízí několik malých hotýlků a apartmánů. Jeho členité pobřeží nabízí spoustu možností ke koupání a na některých z nich je možno strávit den prakticky v dokonalém soukromí.

Ve vodách okolo Lefkady je roztroušena spousta dalších menších ostrůvku, k nimž se dá bez problémů doplout na pronajaté loďce. Některé jsou soukromé, některé zcela opuštěné, určitě však stojí za bližší prozkoumání.

Hlavní město

Dalším zajímavým místem k návštěvě je hlavní město Lefkas. To se nachází na severním výběžku ostrova a jedná se o malé městečko s přístavem. Nečekejte tu žádný bujarý noční život. S přicházejícím večerem si tu ovšem zase můžete poslechnout kupříkladu tradiční řeckou hudbu, nebo se zastavit na něco dobrého ve místních tavernách.