Jónské moře

Ostrov Korfu, pro nějž se někdy používá též název Kerkyra, je k nalezení v Jónském moři. Jónské moře omývá západní břehy Řecka a jeho ostrovy patří k oblíbeným turistickým destinacím. Díky dostatku vláhy nepřipomíná dovolená na Korfu a dalších jónských ostrovech pobyt ve vyprahlé poušti, ale naopak v zeleném ráji.

Korfu je druhým největším ostrovem Jónského moře. Větší už jenom Kefalonia. Od pevniny, ovšem nikoli řecké, ale albánské, odděluje Kerkyru jen asi 2 kilometry široký průliv. Mezi řeckou pevninou a ostrovem Korfu je pak vzdálenost asi 8 kilometrů. Dá se ale předpokládat, že pokud byla dovolená na Korfu vaší volbou, jak u moře v Řecku strávit zasloužené dny volna a odpočinku, tato informace pro vás nebude zase až tak důležitá. Důvodem je skutečnost, že Kerkyra má své vlastní mezinárodní letiště.

Pro většinu turistů tak dovolená na Korfu začíná na letišti v hlavním městě ostrova. Odtud následně cestují do svých hotelů, apartmánů a jiných ubytovacích zařízení. Z Prahy trvá let na ostrov lehce přes dvě hodiny. Příjemné tedy je, že na pražském letišti nasednete na letadlo, a po nějakých 130 minutách už vysedáte v Řecku, kde může vaše dovolená započít. Korfu je mimochodem pro turisty z České republiky nejbližší možností, jak strávit dovolenou v Řecku.

Smaragd Středomoří

V celé řadě propagačních materiálů o ostrově Korfu se můžete dočíst, že je ostrov nejkrásnějším ze všech řeckých ostrovů. A to už je skutečně co říci. K Řecku totiž náleží skoro 3.000 ostrovů a ostrůvků, roztroušených hned v několika mořích. Pokud tedy bývá Kerkyra označována za nejkrásnější z nich, musí k tomuto tvrzení existovat hodně pádný důvod.

Jedním z důvodu je určitě již zmíněná všudypřítomná zelená barva. Na ní se podílí nejen stále a velmi příjemné slunečné počasí, ale i dostatek vláhy. Tu přinášejí srážky v zimním období. Podstatné je, že v létě na ostrově Korfu prší jen minimálně. Dostatečné zásoby vody pod zemí pak může zdejší příroda využívat po celý rok. Charakteristickými jsou pro Kerkyru olivové a cypřišové háje. Díky příznivému podnebí se tady v hojné míře pěstuje i vinná réva. Kvůli zelené barvě, na kterou tady narazíte takřka na každém kroku, se ostrovu Korfu někdy přezdívá též středomořský smaragd.

A protože slunce na bezmračné obloze nesvědčí jenom přírodě, dovolená na ostrově Korfu získala během posledních několika dekád na popularitě i mezi turisty. A to nejen z České republiky. Překrásné pláže lákají k odpočinku na břehu tyrkysově modrého moře a vnitrozemí pak zve k pěší turistice či projížďce na kole.

Památky

Kouzlu Korfu ostatně podlehla již v minulosti nejedná celebrita. Za všechny jmenujme alespoň rakouskou císařovnu Alžbětu Bavorskou, známou spíše pod přezdívkou Sissi. Ta na Korfu trávila tolik času, kolik si jen mohla dovolit. A by se na Kerkyře cítila dobře a pohodlně, nechala si zde dokonce zbudovat letní zámeček s názvem Achillion. Ten můžete navštívit i v současnosti. Leží asi 500 metrů od východního pobřeží ostrova, jen pár kilometrů od hlavního města směrem na jih.

Když už je řeč o hlavním městě, to nese stejné jméno jako ostrov sám Kerkyra. Pokud budete trávit svou dovolenou na ostrově Korfu, určitě si do hlavního města udělejte alespoň krátký výlet. Historická část ukrývá spoustu významných památek z minulosti, které stojí za bližší poznání. Její význam a důležitost ocenila mimochodem i organizace UNESCO, jež ji zapsala svůj Seznam světového dědictví.

Pláže

I když je na Korfu k vidění spousta zajímavostí, většina turistů sem cestuje z trochu jiného důvodu. Tím je pochopitelně moře a zdejší pláže. Dovolená na Korfu totiž takřka beze zbytku naplňuje představy o ideální dovolené na pláži v myslích mnoha turistů. Korfu je jedním z nejseverněji ležících ostrovů v Řecku. Proto se tady bude dovolená líbit i jedincům, kteří nemají rádi příliš velké horko. Takové, jaké panuje třeba na Krétě nebo Rhodu.

Většina pláži na Korfu má povrch buď písečný, nebo jde směs písku a jemných oblázků. Kdo tráví rád čas u moře na dobře vybavených plážích s možností zapůjčení lehátka či slunečníku a rychlým občerstvením v blízkosti, bude směřovat nejspíše do známějších turistických letovisek. Romantické duše se zase naopak asi budou koupat na odlehlých malých plážích, ukrytých před masovou turistikou. Díky průzračně čistému moři je oblíbenou aktivitou na plážích Korfu šnorchlování a potápění. Zájemci si mohou též zajezdit na windsurfingu nebo si vypůjčit člun a udělat si výlet kolem ostrova.

Sidari

Pláží a míst, kde se dá na Korfu koupat, jsou skutečně desítky. Některé z nich ale svou popularitou vyčnívají. Za všechny lze jmenovat třeba populární pláž Sidari a Kanál lásky. Ty jsou k nalezení v severní části ostrova. Pláž je skutečně miniaturní a zejména v průběhu hlavní turistické sezóny je poměrně rušná. Ovšem pověst o tom, že kdo zdejším kanálem proplave, navždy získá srdce svého vyvoleného či vyvolené, sem i tak láká desítky turistů.

Barbati

V severovýchodní části Korfu se nachází pláž Barbati. Ta se rozkládá takřka na úpatí nejvyšší hory ostrova Pantokrator, která pláži vytváří nádhernou kulisu. Průzračně čisté moře a pozvolný vstup do vody učinily z této pláže jedno z nejkrásnějších míst, kde se můžete na Korfu vykoupat.

Agios Georgios

Překrásnou pláž se zlatavým pískem, obklopenou sytě zelenou přírodou, najdete v severozápadní části ostrova. Její název je Agios Georgios a pozvolný vstup do moře zajistil této pláži popularitu hlavně mezi rodiči s malými dětmi. Zlatavý písek je pak ideální ke stavbě nejrůznější hradů a dalších staveb.

Agios Gordis

V letovisku Agios Gordis se turisté koupou na působivé oblázkové pláži, lemované strmými útesy. I tato pláž je dobře vybavená. Díky absenci jemného písku je přilehlé moře až neuvěřitelně průzračné a čisté. Neboť se ale jedná o poměrně rušné letovisko, zejména v prázdninových měsících určitě nebudete jediní, kdo se bude chtít na této pláži koupat.

Glyfada

V délce bezmála jednoho kilometru se podél západního pobřeží Korfu táhne pláž Glyfada. Zlatavý písek na jejím povrchu a dostatek prostoru z ní udělaly jednu z nejoblíbenějších pláží na celé Kerkyře. Přestože přímo u pláže, ohraničené z obou stran útesy, vyrostlo několik ubytovacích zařízení, i uprostřed hlavní turistické sezóny tady najdete své místečko.

Výlety

Ačkoliv většina turistů určitě cestuje na Korfu především kvůli moři, koupání a plážím, není to co je jediné, co může ostrov svým hostům nabídnout. Vedle návštěvy již zmíněného zámečku Achillion nebo hlavního města Kerkyra se můžete vydat i za přírodními zajímavostmi. Jednou z nich je nejvyšší hora Pantokrator, z jejíhož vrcholu budete mít nádherný výhled nejen na samotné ostrov, ale i přilehlé moře. V jižní části Kerkyry se dá navštívit slané jezero Korission, jež je přírodní rezervací a až do současnosti si uchovalo svůj původní ráz.

Populární jsou i lodní výlety, a to zejména pokud trávíte svou dovolenou ve střední části ostrova. Na východním pobřeží se můžete loďkou vypravit na takzvaný Myší ostrov. Tento ostrůvek leží jen asi 200 metrů od pobřeží, nedaleko zdejšího letiště. Legenda praví, že ostrov je zkamenělou lodí bájného hrdiny Odyssea. Pokud se sem vypravíte, můžete tady navštívit malou kapličku.