Idylický ostrov Kalymnos najdete v jihovýchodní části Egejského moře. Leží na půli cesty mezi ostrovy Leros a Kos. A právě ostrov Kos obvykle slouží jako místo přistání letadel s turisty, mířícími na dovolenou na Kalymnos. Na rozdíl od poměrně zeleného Hippokratova Kosu je Kalymnos skalnatým a vcelku pustým ostrovem. Na Kalymnu se setkáte jen se skutečně malým množstvím vegetace. Krajinu Kalymnu spíše charakterizuje spousta rozeklaných skalnatých útesů.

Vedle prvotřídních pláží je Kalymnos skutečným rájem horolezců. Najdete tady totiž desítky jeskyní a strmých stěn, kde mohou se mohou tito extrémní sportovci dokonale vyřádit. Za návštěvu stojí také malý sousední ostrůvek Telendos. Ten je od Kalymnu vzdálen jen něco málo přes kilometr.

Pokud plánujete dovolenou na řeckém ostrově Kalymnos, určitě vás potěší skutečnost, že je stále ještě poměrně nedotčený. Na davy turistů tady nenarazíte ani v exponovaných letních měsících. Kalymnos sice nenabízí dlouhé pláže snů, ale zase se můžete těšit třeba na nespočet gastronomických specialit. K dostání jsou tady čerstvé ryby, chobotnice, salát mermizeli, musaka a další pochoutky. Na Kalymnu zkrátka zažijete opravdové kulinářské zážitky.

Pěší turistika na Kalymnu

Zejména jaro je na ostrově Kalymnos skvělým obdobím pro pěší turistiku. To dobou jsou teploty ještě mírné a dokonce i ostrov, který je charakteristický minimem vegetace, kvete.

Jednou z nejznámějších turistických tras na Kalymnu je takzvaná Italská cesta. Jde o dlážděnou stezku z přístavního města Pothia do zeleného údolí Vathy. Vybudovali ji Italové během okupace a skládá se z volně ložených kamenů, jež byly poskládány tak, aby vytvořily zpevněnou cestu. Na čtyřkilometrovou trasu potřebujete asi tři hodiny. Dále pak pevnou obuv, ochranu proti slunci a dostatek vody. Vyhněte se polednímu vedru, na celé stezce není takřka jediné stinné místo.

Ostrov lovců mořských hub

Ostrov Kalymnos má za sebou dlouhou a často i pohnutou historii v souvislosti s lovci žádaných mořských hub. Spousta místních mužů riskovala život, aby se potápěli pro vzácné mořské houby. V minulosti měly houby široké použití. V současné době se používají především k osobní hygieně. Na Kalymnu se dají houby koupit v desítkách obchodů a obchůdků.

Pothia

Objevování a prozkoumávání ostrova Kalymnos obvykle začíná v jeho hlavním městě, jež nese název Pothia. Zvláštní architektura totho přístavního města upoutá vaši pozornost hned při příjezdu trajektem. Rušné nábřeží lemují vily a sídla v pastelových barvách. Tento typický středomořský styl vtiskli zdejším stavbám Italové během okupace Kalymnu.

Toto, co do velikosti třetí největší město souostroví Dodekanés, je živé i v zimě. Najdete v něm řadu restaurací, kaváren a obchodů. V létě rozhodně stojí za to projít se křivolakými uličkami Pothie. V době oběda, kdy je slunce nejvýše, je tu příjemný chládek. A barevné domy podél ulic nabízejí mnoho krásných motivů k fotografování.

Na vrcholu blízké hory se nachází nádherný klášter Agios Savvas. Ten se ocitá v krásné hře světel a stínů hlavně při západu slunce. Přes den je odtud je fantastický výhled na město samotné i přilehlé Egejské moře. Klášter je taktéž oblíbeným fotografickým motivem. Jeho fotografie proslavily Kalymnos daleko za hranicemi Řecka. Na mnoha prázdninových portálech zdobí ikonický kalymnoský kostel s červenou střechou titulní fotografii dokonce i stránky o zcela jiných ostrovech.

Hrad Chora

Původní hlavní město ostrova Chorio dnes tvoří s Pothií jeden urbanistický celek. Chorio bylo záměrně vybudováno hluboko v údolí, aby bylo chráněno před útoky pirátů z moře. Na vrcholu hory tady trůní byzantský hrad Chora, jenž byl kdysi středověkým centrem ostrova. K mohutným hradbám pevnosti a do nitra komplexu vedou strmé schody. Dodnes jsou tu k vidění zříceniny, domy a malé kaple se zachovalými nástěnnými malbami. Také se vám naskytne nádherný výhled na Pothii a vnitrozemí ostrova Kalymnos.

Ráj na pláži Vlichadia

Pokud pojedete z Pothie na jih, směrem k vesničc Vlichadia, můžete se těšit na hned dvě krásné pláže. Západní pláž má písečný povrch, zatímco východní je oblázková. Obě mají mírný vstup dob moře a čistou vodu. Jsou tak ideálními místy ke koupání rodin s malými dětmi.

Na východní pláži můžete navštívit plážový bar Paradisio. Má vkusně zařízený interiér a nabízejí tady výborné jídlo a chlazené nápoje. To vše si tu můžete vychutnat s krásným výhledem na tyrkysově modrou zátoku.

Klášter Kantouni

Na západě ostrova Kalymnos najdete vesnici Panormos. A hned u ní bílý klášter Agios Pandeleimon Moni. Ten se malebně tyčí na svahu nad vesnicí a vy se k němu můžete vydat po úzké pěší stezce. Z kláštera je úžasný výhled na Egejské moře a západ ostrova Kalymnos. V dolní části pláže Kantouni se můžete občerstvit nebo se zastavit v jedné z mnoha taveren. Poté se vyplatí udělat si zajížďku na pláži Plati Yialos severně od Panormu.

Vesnice Massouri a Myrties

Vesnice Massouri a Myrties na západě ostrova Kalymnos tvoří v současnosti moderní turistické centrum ostrova. Najdete tady řadu ubytovacích zařízení, vynikajících restaurací, obchodů a nákupních zón. A dokonce i pořadatelů potápěčských a horolezeckých výletů. Písečné pláže v obou vesnicích jsou dlouhé a nabízejí slunečníky a lehátka k prožití příjemného dne na pláži.

Z přístavu Melitsachas v Myrties několikrát denně vyplouvají malé výletní lodě na sousední ostrov Telendos. Zejména večer se vyplatí navštívit některou z taveren v Massouri přímo na pobřeží. Když slunce zapadá za Telendos, panuje tu obzvláště romantická atmosféra. Můžete tady tak v naprostém klidu zakončit den.

Ostrov Telendos

Na mnoha místech Kalymnu můžete stále ještě zažít původní a jedinečné Řecko. A to platí zejména o nedalekém ostrově Telendos. Od května do října vyplouvá z Myrties na Telendos nejméně každou půlhodinu výletní loď. Ostrov s mohutným horským hřebenem Rachi je naprostým skvostem. Nenajdete tady žádný provoz a ani asfaltové silnice. Místo toho tu čekají pěkné modrobílé domky, několik koček a především spousta klidu a pohody.

Můžete se v klidu projít po pobřežní promenádě nebo ochutnat vynikající tradiční pokrmy v místních tavernách. Turistické stezky vedou k idylickým zátokám ke koupání, jako je třeba Hohlakas. Moře mezi Telendem a Kalymnem je taktéž oblíbenou potápěčskou lokalitou. Pod hladinou tu totiž leží starověké město Potha, jež se potopilo během zemětřesení.

Večer stojí za to udělat si výlet k malé kapličce na jihozápadě ostrova Telendos. Na tomto osamělém místě vás čeká krásný západ slunce nad Egejským mořem.

Emporios

Na severozápadním výběžku ostrova Kalymnos se nachází odlehlá vesnice Emporios. Zdejší plážovou promenádu zdobí několik taveren. Příjemnou procházku můžete podniknout podél přístavu. Masový turistický ruch je tady zatím velkou neznámou, takže si tady krásně odpočinete.

Pláž Palionisos

Na pláž Palionisos na severovýchodě Kalymnu zabloudí jen velmi málo turistů. V létě se sem chodí osvěžit téměř výhradně pouze Řekové. V zátoce, chráněné před větrem, kotví několik lodí. O vaši fyzickou pohodu se tady postará několik taveren. Na oblázkové pláži poskytují během horkého dne potřebný stín tamaryšky. Kousek před Palionisem můžete odbočit na cestu, vedoucí k odlehlé pláži Sykate. A také k jeskyni, jež je velice oblíbená mezi horolezci. Na pláži Sykate se můžete nerušeně koupat i v hlavní sezóně.

Zelené údolí Vathy

Na rozdíl od zbytku ostrova je úrodné údolí Vathy nádherně zelené. Všude kvetou pomerančovníky a citroníky a aleje zdobí barevné bugenvileje. Krásný klášter Agia Triada uprostřed údolí s modrou kopulí je těžké přehlédnout.

Cestou do přístavu narazíte na rybářskou vesnici Rina. Přímo u mola je několik velmi dobrých taveren, kde se můžete zastavit na něco dobrého k snědku. Tyrkysově modrá zátoka s přístavem nabízí vítané osvěžení. Nad zálivem můžete vystoupat k jedné z bílých kapliček. Je odtud nádherný výhled na fjord Esperidon. Ten se táhne od moře hluboko do údolí Vathy.

Na zpáteční cestě do Pothie se vyplatí zastavit na pláži Akti. Malá zátoka s oblázkovou pláží nabízí průzračně čistou vodu s mírně se svažujícím dnem. Pláž je ideální ke koupání a šnorchlování. Jednoduchá taverna na místě poskytuje návštěvníkům studené nápoje a občerstvení.