Zátoky snů

Z vrcholu Kali Limni, nejvyšší hory ostrova Karpathos, se vám naskytne nádherný výhled na celý ostrov. Ten dokáže svým osobitým a originálním kouzlem oslovit a nadchnout téměř každého z jeho návštěvníků. Zelené jehličnaté lesy a drsné šedé skály se rozprostírají do všech stran. V západní části ostrova Karpathos se svůdně třpytí laguny oblasti Lefkos. Ty skrývají nejkrásnější poklad ostrova. Snové pláže, pokryté jemným pískem nebo oblázky, obklopené tyrkysově modrým mořem.

V centrální části ostrova a na jihozápadě najdete útulné vesničky, jako je třeba krásné Aperi nebo poměrně rušná Arkassa. Druhá jmenovaná obec je ideálním místem k pozorování pohádkových západů slunce. Svérázné taverny a moderní bary v této části Karpathu nabízejí hostům jedinečné kulinářské zážitky. Plážový ráj pak pokračuje na jih a východ. Tady se ve větrem ošlehaných zátokách míhají barevné plachty. Když milovníci windsurfingu uslyší jméno Afiarti, určitě zpozorní. Osm stupňů Beauforta rozbuší srdce i zkušených surferů.

Egejský Karibik

Na jihovýchodě Karpathu láká k procházkám přístavní promenáda živého hlavního města ostrova Pigadia. Jen několik stovek metrů severně od ní se v sezóně zase plní zdejší zátoky milovníky moře a koupání. Ačkoli názvy některých zdejších pláží, jako třeba Kato Lakko, Kyra Panagia či Apella Beach, znějí poněkud kuriózně, jedno mají společné. V regionu Egejského moře patří k nejkrásnějším.

Směrem na sever se Karpathos vine jako dlouhý had. Tato část ostrova je jen řídce osídlená. Na severu se nachází spousta skrytých pokladů, které lze objevit během cesty po ostrově a které činí Karpathos jedinečným.

Karpathos najdete tam, kde se třpytící tyrkysově modré Egejské moře líbá se světlým pískem nebo malými oblázky. Na tomto ostrově je každá letenka do Karibiku zbytečná. Pláže na Karpathu jsou přinejmenším stejně úžasné. A je jisté, že patří k nejkrásnějším v celém Řecku. Po celém Karpathu najdou milovníci koupání a slunce odlehlé zátoky a jedinečné úseky pláží, lákající ke skoku do modrého moře.

Pláže na Karpathu

Ostrov Karpathos nabízí úchvatné scenérie a průzračně čisté vody v přilehlém moři. Ti, co se chtějí v horkých letních měsících zchladit, by jen těžko našli lepší způsob, než se ponořit do tyrkysově modrého Egejského moře. Se svými nekonečnými plážemi a odlehlými zátokami je Karpathos ideální dovolenkovou destinací všech milovníků koupání a šnorchlování.

Ať už dáváte přednost bílým písečným plážím nebo skalnatým útesům, nořícím se do tyrkysových vod, Karpathos nabízí každému ze svých návštěvníků něco. Rozmanité pobřeží ostrova poskytuje příležitosti jak ke klidnému koupání, tak i pro dobrodružné skoky z útesů. Prozkoumejme tedy společně některá z nejlepších míst ke koupání na ostrově Karpathos. Protože tyrkysově modré vody a jemný bílý písek dělají z koupání na Karpathu splněný sen všech milovníků moře, pláží a koupání.

Apella

Na východním pobřeží, severně od hlavního města Pigadia, je k nalezení několik krásných zátok. Všechny, s výjimkou pláže Kato Lakko, jsou snadno dostupné pronajatým autem. Většina pláží ve východní části ostrova Karpathos se poměrně rychle svažuje do moře. Proto jsou ke koupání rodin s malými dětmi vhodné jen v omezené míře.

Pláž Apella je mnoha turisty považována za nejkrásnější pláž na Karpathu. A této pověsti bezezbytku dostojí. K pohádkové pláži se vine úzká pobřežní stezka. Již zhruba v polovině cesty budete jen stěží věřit svým očím. Egejské moře se tady třpytí v těch nejkrásnějších odstínech modré. A světlou oblázkovou pláž dole rámují zalesněné útesy. A pokud tu navíc zakotví plachetnice, dokonalá fotka z dovolené je na světě.

V létě však bývá na pláži Apella docela plno. Všechna lehátka a slunečníky jsou většinou plně obsazené. Pokud se však vydáte až na konec zátoky, v těchto místech bývá o něco klidněji. Moře je nádherně průzračné a poměrně rychle tu klesá do hloubky. Apella proto není příliš vhodná pro malé děti. Pokud máte pevnou obuv, na další skrytou pláž se dostanete po úzké cestičce.

Kyra Panagia

Jižně od Apelly na vás čeká další zátoka, která jako by se tady objevila z nějaké obrázkové knížky. Pláž je pojmenovaná podle kaple Kyra Panagia, jež se se svou krásnou červenou kopulí a bílou fasádou tyčí přímo nad pláží. Uvnitř kaple s krásnou podlahou z mořských oblázků na vás čeká dokonale tiché místo. Naopak na pláži dole pod kaplí je v červenci a v srpnu docela rušno. Mimo hlavní sezónu zde však stále najdete volné místo k odpočinku.

Kato Lakko

Pokud by pro vás byly obě již zmíněné pláže Apella a Kyra Panagia příliš rušné, pak se vydejte na pláž Kato Lako. Dokonce uprostřed hlavních školních prázdnin tu budete jen vy a několik málo dalších koupajících se návštěvníků. Důvodem, proč je Kato Lako i v nejvyšší turistické sezóně téměř prázdná, je s největší pravděpodobností asi 20 minut trvající cesta na pláž.

Některé skály na pobřeží jsou na první pohled unikátní. Moře v nich vymlelo jeskyně, do kterých se dá, pokud je hladina klidná, doplavat. Světelná show uvnitř je skutečně kouzelná. Může se

tak klidně stát, že se Kato Lakko pro vás stane jednou z nejkrásnějších pláží na celém ostrově Karpathos.

Achata

Asi 2 kilometry východně od vesničky Aperi se rozkládá krásná zátoka s oblázkovou pláží Achata. U pláže není žádný hotel či jiné ubytovací zařízení, najdete tu jen malou tavernu. Jsou tady k dispozici slunečníky a lehátka, ale díky vzdálenosti od turistických center nebývá pláž nijak obsazená. Díky křišťálově čisté vodě je Achata oblíbená i mezi příznivci šnorchlování.

Amopi

Zato v blízkosti pláží Amopi a Lakki, ležících jižně od Pigadie, vyrostlo množství hotelů a apartmánů. Pláž Amopi, dobře chráněná před větrem, láká během léta spousty rekreantů. Moře se tu třpytí v paprscích slunce a zlatavý písek se do hlubin svažuje pouze pozvolna. To je důvodem, proč je tato část pláže tak oblíbená u rodin s dětmi.

Oblázková pláž Votsalakia je stejně krásná jako její písečný protějšek na severu. Bývá ovšem o něco méně navštěvovaná. Obě pláže nabízejí půjčovnu slunečníků a dokonce i sprchy. O vaši pohodu se postarají taverny a kavárny.

Agios Theodoros

Poznávání ráje pláží na Karpathu může pokračovat třeba na jihozápadě ostrova. Zatímco na plážích Vatha a Makris Gialos dovádějí surfaři, příjemně relaxovat se dá na klidné pláži Agios Theodoros. Zátoka s načervenalou pláží, jejíž povrch tvoří směs písku a oblázků, je situována pod mohutnými pískovcovými útesy. V místní taverně si můžete vychutnat vynikající řecké pokrmy a na teras třeba i zažít nádherný západ slunce.

Agios Nikolaos

Písečná pláž Agios Nikolaos, kterou najdete západně od města Arkassa, se do moře svažuje jen pozvolna. Pokud nefouká silný vítr, je idylickým místem ke koupání. Za silného větru se naopak mohou odvážlivci vykoupat v pořádných vlnách. K dispozici jsou zde slunečníky i jednoduchý plážový bar.

Ve stejnojmenné vesnici na východním pobřeží ostrova Karpathos se nachází druhá krásná pláž s identickým jménem Agios Nikolaos. Malá vesnička Agios Nikolaos nedaleko Spoa je na Karpathu skutečným tipem pro zasvěcené. Do malé rybářské vesničky zabloudí jen pár rekreantů, ovšem o to útulnější to tady v hlavní sezóně je.

Lefkos

Na západě ostrova září sytě modrou barvou hned tři zátoky, lákající v létě nespočet turistů. V oblasti Lefkos se totiž nachází jedna z nejkrásnějších pláží na ostrově Karpathos. Během návštěvy lagunovitých zátok pocítíte velkou touhu skočit rovnou do tohoto modrého snu. Moře je tady křišťálově čisté a mořské dno tu jen pozvolna klesá. Zdejší prostředí v mnohém připomíná karibský plážový ráj. Skoro byste si mohli myslelet, že nejste na Karpathu, ale někde na Bahamách.

Na vlnolamu hned u pláže Lefkos můžete zajít do některého z místních plážových barů a taveren. Jen několik desítek metrů směrem do vnitrozemí lákají v Kato Lefkos návštěvníky moderní apartmány a studia, z nichž to je k vodě skutečně jen kousek. V hlavní sezóně, tedy v červenci a srpnu, se zátoky zaplní turisty. Téměř žádné lehátko tady nezůstane nevyužité. Ovšem na začátku a na konci sezóny si můžete tuto překrásnou pláž užívat takřka sami.

Vananta

Pláž Vananta najdete necelé 3 kilometry severně od Diafani. Klidná oblázková pláž je idylicky zasazená do zalesněné zátoky a působí velice uklidňujícím dojmem. Vananta nemá žádného provozovatele, takže i v červenci a srpnu na ní najdete dostatek prostoru ke koupání a slunění. Voda v moři je nádherně čistá a můžete se tu zcela nerušeně koupat. Zajímavostí této lokality je skutečnost, že v údolí za pláží vyvěrá chladivý pramen.

Pláže ostrova Saria

Na severu odděluje Karpathos asi 100 metrů široký průliv od malého ostrova Saria. Sariu můžete navštívit třeba lodí, vyplouvající z Diafani. Tento neobydlený ostrov překvapí skrytými zátokami a opuštěnými osadami.

Hlavní město Pigadia

Pokud nezvolíte jako způsob dopravy na Karpathos letadlo, ale třeba připlujete trajektem z Kréty nebo Rhodu, na břeh s největší pravděpodobností vstoupíte v Pigadii. Té se také někdy říká prostě Karpathos. Mezi moderními betonovými budovami a bílými zdmi starých domů je v hlavním městě rušno zejména ráno a večer. Ovšem během siesty, tedy v čase mezi 14. a 17. hodinou, se Pigadia může zdát opuštěnou. Život se vrací na dlouhou promenádu u přístavu a do přilehlých uliček zase až teprve v pozdním odpoledni.

Asi nejoblíbenějším motivem k pořizování fotografií na sociální sítě je v Pigadii barevná rybářská loďka, zasazená přímo do bílého schodiště. Fotka na památku z vaší dovolené na Karpathu, pořízená právě na tomto místě, je téměř nutností. Uličku s loďkou najdete vedle restaurace Anemoussa.

Z městského přístavu vyplouvají výletní lodě, mířící na pláže na východě a také na sousední ostrov Kasos. Nad přístavem se tyčí zbytky antické akropole a krásný bílý kostel Panormitis. Pokud vystoupáte až sem, naskytne se vám překrásný výhled na město. Krátký výstup se vyplatí zejména při západu slunce. Tehdy slunce zalévá hlavní město ostrova Karpathos kouzelným světlem.

Pokud vás přepadne hlad, přímo v Pigadii si můžete vybrat z nespočtu restaurací, kaváren a barů. Nejdražší restaurace najdete v okolí přístavu. V zapadlých uličkách dále od moře ale stále najdete malebné taverny, podávající tradiční řeckou domácí kuchyni.

Střediska Amopi a Lakki

Pokud se vydáte jižním směrem od hlavního města Karpathos, dostanete se do vesniček Lakki a Amopi. Především druhá jmenovaná obec je oblíbeným přímořským letoviskem se spoustou hotelů a dalších ubytovacích zařízení. V hlavní turistické sezóně sem lákají turisty v první řadě dvě půvabné zátoky. Ty jsou jako stvořené k příjemnému koupání po celý den, takže tady zůstane některé z místních lehátek nevyužité jen zcela výjimečně. Jemný zlatavý písek a mělké moře podél pobřeží dělají z pláže Amopi oblíbené místo k rekreaci rodin s dětmi.

Obě zátoky od sebe odděluje skalnatý poloostrov, vybíhající východním směrem do moře. Na něm stojí maličký modrobílý kostelík Agii Apostoli. I když jde o vskutku miniaturní stavbu, je kostelík oblíbeným fotografickým motivem turistů, cestujících na dovolenou na Karpathos.

Pláž v Afiarti

Pokud se vydáte na jih ostrova Karpathos, jen několik stovek metrů od zdejšího mezinárodního letiště se rozkládá vesnička Afiarti. A právě tady je k nalezení pláž Vatha, oblíbený to cíl všech milovníků surfování. Ve zdejším plážovém baru se můžete občerstvit a přitom sledovat nespočet barevných plachet, které se v silném větru prohánějí po hladině Egejského moře.

Zátoka je samozřejmě též vhodná k odpočinku a koupání. Voda je nádherně čistá a po většinu času potkáte na této kamenité pláži jen několik dalších koupajících se. A surfaři vám nepřekážejí, neboť se na svých prknech pohybují daleko od vás.

Jak již bylo zmíněno dříve, na neúrodné rovině dále na jih bylo vybudováno malé ostrovní letiště. Najdete tady však i další rajské zátoky, jako je například pláž Diakoftis. Tato karibsky vyhlížející pláž patří k tajným tipům ostrova Karpathos.

Večery v Arkasse

V případě, že se budete pohybovat v jihozápadní části ostrova, určitě byste neměli vynechat návštěvu příjemné vesničky Arkassa. V obci v současnosti trvale žije jen něco málo přes 5 stovek obyvatel, ovšem hezké, bíle natřené malé domky okolo krásného kostela Ypapanti stojí v každém případě za vidění. A pokud vás blíže zajímá historie Karpathu, vyplatí se výlet na místo, kde kdysi na malém poloostrově stávala akropole.

S přicházejícím večerem vesnička Arkassa ožívá. Najdete tady hned několik taveren, z jejichž předzahrádek a teras můžete nad mořem pozorovat kouzelný západ slunce.

Vesnička Finiki

V roztomilé vesničce Finiki s pouhými několika desítkami obyvatel se o přízeň hladových turistů uchází hned několik rybích taveren. U malého přístavního mola každý den kotví pestrobarevné rybářské lodě, přivážející z moře čerstvé úlovky. A hladové tlamičky zdejších koček netrpělivě čekají na večerní hostinu.

I když je už značná část Egejského moře značně vylovena, při pobřeží ostrova Karpathos se údajně stále nachází bohatá rybí populace. A o její kvalitě se můžete nejlépe přesvědčit právě v některé ze zdejších taveren.

Modré laguny Lefkos

Zkušení turisté a znalci Řecka asi budou souhlasit, že tím, čím je pro Jónský ostrov Lefkada pláž Porto Kastiki, tím je pro Karpathos lokalita Lefkos. Hned několik úžasných zátok, jako stvořených k odpočinku a koupání, se tady v blízkosti oblíbeného letoviska na západním pobřeží Karpathu jeví v těch nejkrásnějších odstínech modré barvy.

Je ale třeba počítat s tím, že v červenci a srpnu budou pláže v oblasti Lefkosu velmi exponované a poměrně přeplněné. Všem těm, kteří mají rádi klid, může Karpathos nabídnou řadu dalších vysněných pláží, rozesetých po celém pobřeží ostrova.

Idylka v Mesochori

Pokud chcete na ostrově Karpathos uniknout plážovému shonu populárních letovisek, vydejte se po jeho západním pobřeží dále na sever. Skrze vesnici Lefkos se spoustou olivovníků se po asfaltové silnici dostanete přes náhorní plošinu až do obce Mesochori.

V této vesnici s bílými domky, rozprostírající se na úbočí hory, se před vámi naskytne úchvatná scenérie s mohutnými skalními útesy v pozadí. Pokud už se v této části ostrova Karpathos budete nacházet, rozhodně si rezervujte dostatek času k bližšímu průzkumu vesnice. Ve zdejších úzkých uličkách nasajete autentickou atmosféru. V oknech se suší čerstvě vyprané prádlo a přes cestu se prohánějí kočky.

Téměř dokonalý úkryt před poledním horkem skýtá působivý kostel Panagia Vrisiani. Přímo pod kostelem najdete tři mramorové kašny, napájené chladivým pramenem. Zde se můžete báječně osvěžit. A hned vedle je otevřena taverna, zvoucí na polední svačinu. Dejte si svačinu a obdivujte fantastické panorama, které nabízí západní pobřeží Karpathu.

Menetes

Jen asi pět kilometrů severozápadně od Amopi směrem do vnitrozemí najdete půvabnou horskou vesničku Menetes. Obec je charakteristická pestře barevnými fasádami domů a v každém případě stojí alespoň za krátkou návštěvu. Několik zdejších kaváren a taveren láká k příjemnému posezení.

Cestou z Menetes na západní pobřeží ostrova Karpathos natrefíte nedaleko Skopi kapli Agios Mamas. Zářivě bílý kostel má zcela netypickou špičatou střechu. Tato byzantská kaple pochází z 11. století a řadí se k nejstarším stavbám na Karpathu.

Pláže na východě

Během vaší dovolené vás bude Karpathos rozmazlovat množstvím pláží a dalších míst ke koupání. Zejména na východním pobřeží Karpathu najdete několik zátok jak z pohádky, v nichž můžete zažít příjemný a pohodový den u vody.

Vesničky ve vnitrozemí

Na milovníky pěší turistiky a objevování míst mimo hlavní turistický ruch čekají ve vnitrozemí ostrova Karpathos na bližší poznání ospalé vesničky. Skvělá pěší túra v délce asi 8 kilometrů vede z vesnice Othos přes Stes až do Pyles.

Výlet po 3 vnitrozemských vesničkách je dobré začít v obci. Trvale tady žijí jen asi 3 stovky obyvatel. Z náměstíčka Platia se vydejte směrem na Stes. Cesta se vine po úbočí a vždy vás bude provázet nádherný výhled dolů do údolí. Až dorazíte do vesničky Stes, udělejte si čas na návštěvo obou místních kostelů. Na severu vesničky najdete žlutomodrý kostel Agios Ioannis. Na jihu, cestou do Pyles, se můžete zastavit v kostele Agios Panteleimonas s krásným pramenem.

Přes rozlehlou planinu se pak dostanete až k vesničce Pyles. I tady žijí jen asi 2 stovky stálých obyvatel. Z Pyles pak vede cesta zpět po asfaltové silnici až k Othosu. Kromě krásné modré kaple Kimissis v centru tady stojí za vidění i tradiční dům Othos. V něm můžete nahlédnout do původního způsobu života lidí na ostrově Karpathos před více než půlstoletím.

Tradiční Olympos

Pokud se rozhodněte trávit svou dovolenou na ostrově Karpathos a opustíte jej, aniž byste navštívili jeho severní část, pak jste ke své škodě přišli jste o jedinečný zážitek. Mezi mohutnými vrcholky kopců tady září domky v pastelových barvách, táhnoucí se vzhůru do svahu. Obec Olympos na Karpathu je totiž vesničkou jako z obrázkové knížky. Právě tady se před vámi objeví fotografický motiv jak z pohlednic, jenž by neměl chybět v žádném turistickém katalogu o Řecku.

Zajímavostí je, že po dlouhou dobu byla vesnice takřka zcela odříznutá od okolního světa. Aby ji lidé v minulosti ochránili před útoky pirátů, usadili se kdysi v této osamělé a od moře vzdálené oblasti. Mimochodem Olympos, nebo též Olymbos, byl připojen k elektrické síti až teprve v roce 1980. A je to jen něco přes dekádu co byla položena nová asfaltová silnice, spojující odlehlý sever Karpathu s jeho zbytkem. Z tohoto důvodu se v Olympu zachovalo až do současnosti mnoho tradic.

Dnes je Olympos častým cílem jednodenních výletů návštěvníků Karpathu, kteří sem obvykle přijíždějí kolem poledne. Proto se není co divit, že podél hlavní ulice střídá jeden obchod se suvenýry druhý. Vesničanky se rády předvádějí v tradičních krojích a prodávají ručně vyráběné textilie a doplňky. V červenci a srpnu se úzkými uličkami Olympu prodírají davy lidí. Jeho skutečné kouzlo se však projeví až když výletníci odjedou.

Kali Limni

Nejkrásnější výhled na celý Karpathos je pochopitelně z nejvyšší hory ostrova. Výstup na 1.215 metrů vysoký vrchol Kali Limni nebude pro zkušené turisty žádný problém. Dobrá viditelnost, pevná obuv, pokrývka hlavy a dostatek tekutin jsou základními předpoklady k úspěšnému zdolání hory.

Svůj výstup můžete začít u taverny Kali Limni na náhorní plošině Lastos. Odtud vás značená cesta odvede až na samotnou střechu ostrova. Protože po cestě nenajdete žádné stromy, skýtající chladivý stín, měli byste se vyhnout polednímu horku. Celková vzdálenost vzhůru a opět dolů činí necelých 5 kilometrů. Po cestě nastoupáte bezmála 500 výškových metrů. V závislosti na rychlosti vaší chůze vám celá túra zabere něco přes 2 hodiny. Po dosažení vrcholu budete odměněni nádherným panoramatickým výhledem.

Historická Vurgunda

Karpathos je na svém severu poměrně drsný a stále ještě nedotčený. Ticho a samota tu budou při putování neúrodnou krajinou vašimi stálými společníky. Obzvlášť hezká túra vede z vesničky Avlona k ruinám antického města Brykountos v zátoce Vurgunda. Na tomto místě můžete, pochopitelně mimo jiné, obdivovat i třeba působivý jeskynní kostel Agios Ioannis Vrikountas. Do zátoky Vurgunda se dostanete pouze pěšky nebo lodí z Diafani.

Asi v polovině cesty vzhůru narazíte na první ukazatele ke starověkým hrobkám. Stezka pak pokračuje dál z kopce až na pevninský ostroh. Kdysi zde stávalo město Brykountos, jež postavili Dórové už v 11. století před naším letopočtem. Mezi četnými ruinami lze stále rozeznat zbytky starých městských hradeb a dokonce i několik pahýlů sloupů. Cestou na mys se vám naskytne jedinečný pohled na způsob, jak se na ostrově Karpathos pohřbívalo ve starověku. Můžete tady totiž navštívit působivé skalní hrobky s několikapatrovými pohřebními komorami.

Diafani

Na východním pobřeží ostrova Karpathos se rozkládá klidná vesnice Diafani. Ta byla původně založena v 18. století coby malý přístav. Již několik let však v této vesnici s asi dvěma stovkami obyvatel přistávají trajekty, spojující Karpathos s okolními ostrovy. Do Diafani tak cestují i turisté, kteří se chtějí vydat na výlet lodí k ostrůvku Saria nebo na nedotčené pláže na severu.

Ani uprostřed hlavních školních prázdnin nebývá Diafani nijak přeplněné. A dá se tu báječně strávit celý den. Vedle krásné Neptunovy fontány vás útulné prostředí restaurace zve na lehké polední občerstvení. Po krátké procházce městečkem se můžete zchladit například na krásné pláži Vananta.

Výlet na Sarii

Skutečnou atrakcí ostrova Karpathos je však výlet lodí na sousední ostrov Saria. Kromě několika lákavých zastávek ke koupání na vás čeká působivá přírodní krajina a několik historických památek. Po vyplutí z Diafani bývá první zastávkou ke koupání jeskyně Spiliani. Uvnitř se krásně odráží smaragdově zelená voda a chládek je úžasně osvěžující.

Poté, co loď propluje úžinou Steno mezi Karpathem a Sarií, na vás čeká další rajská pláž v podobě pláže Mairia. I tady se můžete osvěžit v tyrkysově modré vodě. Hlavním cílem výletu je ovšem osada Palatia. Krátký čas využijte k prohlídce opuštěné osady s kaplí Agia Sofia a mořskými jeskyněmi.

Současná Palatia prý kdysi bývala místem, kde stávalo starověké město Nisiros. Na jeho základech si později ve středověku postavili domy, typické pro Sarii, piráti. Některé z těchto roztomilých domků s kopulí, připomínající včelí úl, se dodnes zachovaly nad zátokou. Kaňonem řeky Palatia se dostanete do opuštěné osady Argos a ke kostelu Agios Zacharias. Pokud to stihnete, můžete si odsud vychutnat nádherné panorama celého zálivu Palatia.