Široce oblíbená

Dovolená na ostrově Kréta je populární nejen mezi turisty z České republiky, ale i v celoevropském měřítku. Každým rokem sem přijíždí strávit svou dovolenou jedinci, páry i celé rodiny z nejrůznějších koutů starého kontinentu. Nechte se i vy zlákat tímto největším řeckým ostrovem a poznejte na vlastní kůži, že návštěva ostrova Kréta skutečně stojí za to.

Kréta totiž nabízí téměř nepřeberně možností, jak si tady užít zasloužené dny volna a odpočinku. Můžete tu lenošit na desítkách plážích, omývaných průzračně čistými vodami moře, nebo se třeba vydat na průzkum poutavého vnitrozemí. Protože má Kréta za sebou dlouhou a bohatou historii, vaše dovolená tady v žádném případě nemusí znamenat jen moře a pláže. Vydejte se za poznáním desítek historicky významných míst a archeologický zajímavých lokalit. Nebo vezměte děti a navštivte některý z místních aquaparků. Kréta má totiž pro každého něco.

Malý kontinent

A proč je vlastně Kréta mezi turisty tak oblíbená? Z jakého důvodu sem značná část z nich cestuje dokonce opakovaně? Jedním z hlavních důvodů je velikost samotného ostrova. Kréta je totiž největším řeckým ostrovem. Nabídka možností, jak tady strávit dovolenou, je tudíž téměř nepřeberná. Na délku měří Kréta téměř 300 kilometrů, šířka se pohybuje průměrně kolem 50 kilometrů. Značná rozloha Kréty je důvodem, proč bývá často nazývána malým kontinentem. Příležitostí, kde se dá na Krétě strávit parádní dovolená, je spousta.

Rozloha Kréty však s sebou nepřináší pouze široké možnosti ubytování. Nese s sebou též pestrou nabídku pláží nebo příležitost navštívit spoustu zajímavých míst. K těm nejzajímavějším patří nejen historické památky v podobě ruin antických staveb, ale i řada přírodních zajímavostí. Proto je zřejmé, že jedna dovolená určitě nebude na průzkum celé Kréty stačit. Zvláště pokud plánujete během své dovolené na Krétě poznat i něco více než jen bezprostřední okolí vašeho hotelu a nejbližší pláž.

V neposlední řadě je Kréta taktéž zajímavá pro turisty kvůli své dlouhé sezóně. První koupající se návštěvníky je možno v krétských letoviscích potkat již začátkem května. A poslední turisté odsud odjíždějí až na přelomu října a listopadu. Po celou turistickou sezónu zde panuje stálé a slunečné počasí. Teploty vzduchu se pohybují kolem 30 stupňů Celsia. Kromě skutečnosti, že je Kréta největším řeckým ostrovem, jde také o nejjižnější část Řecka. Proto je potřeba počítat s tím, že v době hlavních školních prázdnin se tu mohou teploty vyšplhat klidně až ke čtyřicítce.

Geografie

Není bez zajímavosti, že Kréta tvoří hranici mezi Egejským a Středozemním mořem. Často se ale můžete setkat též s označením Krétské moře pro oblast severně od Kréty a moře Libyjském směrem na jih. Geograficky leží Kréta na podobné zeměpisné šířce jako například populární ostrovy Mallorca či Malta, nebo severní část Tuniska. Ve východní části Středozemního moře pak odpovídá zeměpisné šířce Kréty i třeba Kypr.

Podlouhlý tvar Kréty svádí k jeho členění na severní a jižní část. A skutečně se tyto dva geografické regiony od sebe významně liší. Nejvíce turistů míří strávit dovolenou na Krétu na její severní pobřeží. K nejnavštěvovanějším oblastem patří Chanijská a Heraklionská riviéra. Dlouhé písečné pláže, klidné moře a jen mírný vstup do vody předurčují tuto část ostrova Kréta k rodinné dovolené. Na severním pobřeží se také nachází hlavní město Heraklion a druhé největší město Chania. V obou je v provozu mezinárodní letiště. Proto už nemusí turisté, cestující na dovolenou na severní pobřeží Kréty, po příletu nikam dlouze cestovat.

Jižní pobřeží ostrova Kréta je, ve srovnání s jeho severní částí, daleko klidnější. Nabídka letovisek na jihu Kréty je menší a moře je tady o něco divočejší. Na druhou stranu tu ale můžete v čase dovolené zažít jedinečnou atmosféru. Ovšem i turisté, kteří si potrpí na luxus a prvotřídní služby, mohou i na jihu Kréty najít pár letovisek, která jim jsou schopna tyto služby poskytnout. V jižní části Kréty se také nachází hned několik přírodní zajímavosti, které určitě stojí za to během pobytu na ostrově Kréta navštívit.

Vnitrozemí ostrova pak láká všechny turisty, pro něž dovolená neznamená pouze lenošení na pláži a koupání v příjemně vyhřátém moři. Takřka 2 kilometry vysoké hory lákají k horské turistice či jízdě na horském kole. V krétských horách je také o něco chladněji než v nížinách podél pobřeží. Proto bývají vítanou možností, jak se na Krétě v horkých letních měsících trochu zchladit.

Kde strávit dovolenou?

Jak již bylo zmíněno výše, Kréta nabízí svým návštěvníkům desítky a desítky menších či větších letovisek, v nichž mohou strávit příjemnou dovolenou. Záleží pouze na konkrétním jedinci nebo rodině, jakou představu o svém pobytu na Krétě má. Turisté, kteří se rádi baví nejen přes den na plážích, ale i po setmění, by se určitě měli vypravit do některého z živých letovisek na severu. Naopak jedinci, co mají rádi klid a vyhýbají se masové turistice, si určitě zamilují pobyt na opačné straně ostrova.

Říká se, že na Krétě se nacházejí jedny z nejhezčích pláží v nejen v Řecku, ale dokonce v celém Středomoří. Pravdou je, že tato poměrně silná slova rádi používají místní na spoustě dalších míst v celé oblasti Středozemního moře. Obrázek si musí udělat každý sám. Nicméně pravdou je, že na Krétě se nachází několik míst, která určitě stojí za návštěvu. A bezpochyby patří k tomu nejlepšímu, co může Středomoří pro dovolenou nabídnout.

Pláže

Elafonisi

Jednou z nejikoničtějších pláží na ostrově Kréta je bezpochyby Elafonisi. Nachází se v jihozápadní části ostrova a jde o jednu z nejnavštěvovanějších pláží na Krétě. A to i přesto, že v její blízkosti je k dispozici jen několik málo možností ubytování. Tato část ostrova je poměrně neobydlená. Ovšem během hlavní turistické sezóny se Elafonisi stává poměrně rušným místem. Na pláži se dá koupat na několika místech, neboť písečná výspa zde tvoří jakési spojení mezi ostrovem Elafonisi a pevninou Kréty. V blízkosti pláže se nachází několik parkovišť. Komu na Elafonisi vyhládlo, může zajít na něco dobrého do několika blízkých taveren.

Falassarna

Asi 30 kilometrů severním směrem, taktéž na západním pobřeží ostrova Kréta, se nalézá pláž názvem Falassarna. Ta se táhne v délce bezmála jednoho kilometru podél stejnojmenného letoviska. Její povrch tvoří jemný bílý písek a do moře se skláním jen pozvolna. Proto je Falassarna tak populární mezi rodiči s malými dětmi. Jde o dobře vybavenou pláž, na níž se dají zapůjčit plážová lehátka a slunečníky. V blízkosti je k otevřeno i několik taveren. Díky svým rozměrům se tady dá i uprostřed hlavní turistické sezóny najít hezké místo ke koupání.

Vai

Přes 250 kilometrů odtud, úplně na opačném konci ostrova Kréta, se rozkládá pláž Vai. Pokud tedy budete trávit svou dovolenou na Krétě v její východní části, určitě si na pláž Vai udělejte alespoň krátký výlet. Pláž Vai je známá taktéž co by Palmová pláž a patří k nejnavštěvovanějším místům na Krétě. Ideální doba k její návštěvě je proto mimo hlavní turistickou sezónu. Palmový háj, jenž tvoří přirozenou kulisu této písečné pláže, ji proslavil daleko za hranicemi Řecka. Proto je třeba počítat se skutečností, že především po dobu hlavní sezóny je velmi rušná. I tak je ale pláž Vai bezpochyby unikátem a alespoň za krásnou návštěvu rozhodně stojí.

Balos

Další pláží na ostrově Kréta, která mění svou podobu podle toho, jak ji vytvaruje moře, je Balos. Balos leží na poloostrově Gramvousa na severozápadním výběžku Kréty. Z pláže Falassarna je to sem jen asi 7 kilometrů. Na rozdíl od pláže Elafonisi nemá ale Balos k dispozici tak velké parkoviště a v blízkosti je k nalezení pouze jeden malý plážový bar. Cesta na pláž je poměrně komplikovaná. Ovšem zážitek z pobytu na ní určitě stojí za to. Další možností, jak se dostat na Balos, je lodní doprava.

Paleochora

V jihozápadní části Kréty se nachází půvabné městečko Paleochora. V jeho bezprostřední blízkosti se můžete koupat hned na několika plážích. Přímo v letovisku Paleochora, v malém zálivu na západní straně, leží pláž Pachia Ammos. Její povrch je tvořen jemným pískem a její délka přesahuje kilometr. Na opačné straně Paleochory je pak k nalezení menší pláž Chalikia, jež se táhne od městečka směrem na východ. Průzračně čistá voda a oblázková pláž dělá z letoviska Paleochora ideální místo pro příznivce šnorchlování.

Preveli

Zhruba uprostřed jižního pobřeží ostrova Kréta, asi 6 kilometrů východně od letoviska Plakias, se u stejnojmenného letoviska nachází pláž Preveli. Ta se rozkládá přímo u ústí říčky Megalo Potamos do moře. Podobně jako na pláži Vai, i zde tvoří koupajícím se návštěvníkům kulisu palmový háj. Přestože v blízkosti není žádné ubytovací zařízení, pláž Preveli bývá, a to zejména v hlavní turistické sezóně, velice rušná. Palmový háj Preveli totiž patří k jednomu z nejvyhledávanějších míst na Krétě.

Další zajímavosti

I když má Kréta svým návštěvníkům rozhodně co nabídnout a příležitostí, kde se vykoupat v průzračně čistém a příjemně vyhřáté moři, tady budete mít dostatek, spousta turistů se během dovolené na Krétě chystá poznat i něco více než pouze pláže a jiná místa ke koupání. Možností, kam se na ostrově Kréta během dovolené vypravit, je takřka nepřeberné množství.

Knossos

K turisticky nejvýznamnějším místům na ostrově Kréta se určitě řadí palácový komplex Knossos. Ten ležím nedaleko centra hlavního města Heraklionu. Jedná se o pozůstatky původního hlavního města dávné Mínojské civilizace. Mínojci ovládali Krétu v době bronzové. O skutečnosti, že se jednalo o jednu z prvních rozvinutých evropských civilizací, dostatečně svědčí právě palác Knossos.

Ostrov Spinalonga

Severním směrem od záliv Mirabello, v němž leží kupříkladu i letovisko Agios Nikolaos, je možno navštívit ostrov Spinalonga. Původně se jednalo o benátskou pevnost, která však byla následně přeměněná v místo, kam byli internováni malomocní. Tomuto neveselému účelu sloužil ostrov Spinalonga až do roku 1954.

Náhorní plošina

Turisté, kteří se kromě odpočinku na plážích rádi věnují i třeba pěší turistice, by měli zaměřit svou pozornost na plošinu Lashiti. Ta se nachází ve stejnojmenné provincii ve východní části ostrova Kréta. V nadmořské výšce přes 800 metrů tady můžete vidět kupříkladu stále ještě funkční historické větrné mlýny.

Spousta příležitostí

Míst, kam stojí za to se o dovolené na ostrově Kréta podívat, jsou určitě desítky. Záleží jen na vás, jaké jsou oblasti vašeho zájmu a co se chystáte během pobytu na největším řeckém ostrově zažít. I když ale budete na dovolené na Krétě pouze lenošit na zdejších plážích a užívat si sluníčka, určitě se nebudete zpět z této jižním výspy Řecka vracet zklamáni.

Ne nadarmo je Kréta považována za jednu z nejlepších destinací pro dovolenou v Řecku. Do jejích letovisek pravidelně míří každým rokem desítky tisíc turistů z nejrůznějších koutů světa. Připojte se k nim i vy a na vlastní oči poznejte, proč Kréta patří k nejpopulárnějším řeckým regionům.